Image caption

Soteska Vintgar je dragocen del Triglavskega narodnega parka, ki razkriva svojo naravno lepoto in pomembnost kot naravna vrednota Slovenije.

 

Soteska Vintgar v objemu Triglava

Soteska Vintgar je nedvomno ena najbolj čarobnih naravnih vrednot in predstavlja vrata v Triglavski narodni park. Njena kristalno čista reka, strme stene in slikoviti slapovi so le nekaj kilometrov oddaljeni od srca parka. Skupaj tvorijo harmonično celoto, ki obiskovalcem ponujajo edinstveno priložnost, da doživijo naravno lepoto Slovenije na najbolj avtentičen način.

Zgodovinski mejniki

Prvo varovanje na območju Triglavskega narodnega parka sega v leto 1924. Takrat smo ustanovili Alpski varstveni park v dolini Triglavskih jezer. A sama ideja o varovanju se je rodila že prej. Leta 1907 je vizionar in domačin iz Gorij dr. Albin Belar objavil predlog o zavarovanju Doline Triglavskih jezer, prvo pobudo o ustanovitvi varstvenega parka v Evropi.

Oj, Triglav, moj dom

Od kod izvira ime Triglava, še do danes ni povsem pojasnjeno. Mogoče je bil navdih zanj značilna podoba gore z jugovzhodne strani, od koder pogled ujame tri glave ene gore, ali pa je ime ohranjen spomin na najvišje božanstvo iz poganskih časov, ki je imelo sedež na vrhu Triglava.

Edinstveni pogoji življenja

Med najnižjo točko parka v Tolminskih koritih in najvišjim vrhom Triglavom je kar 2684 m višinske razlike. Tu se ostro alpsko podnebje Triglavskih pogorij spogleduje s celinskim podnebjem in s submediteranskimi vplivi z Jadranskega morja. V njegovem visokogorju se zato vegetacijska doba rastlin na vsakih 100 m nadmorske višine skrajša za cel teden.

120 območij miru

Poleg naravnih danosti lahko tu občutimo izrazito povezanost človeka z naravo in njegovo željo po njenem varovanju. Načrt upravljanja Triglavskega narodnega parka opredeljuje kar 120 mirnih območij, kjer veljajo posebna pravila in skrbno prilagojene dejavnosti ljudi. Določena so bila na podlagi pomembnih letnih in zimskih habitatov občutljivih in ogroženih živalskih vrst.

Vstopimo v Kraljestvo Zlatoroga

V planinskem raju Julijskih Alp je živel Zlatorog, veličasten beli gams z zlatimi rogovi in čudežnimi močmi. Ko ga je lovec, ki je iskal njegov zaklad, ustrelil, so na mestu Zlatorogove krvi zrasle čudodelne triglavske rože – planike. Umirajoči Zlatorog je eno použil in čudežno oživel. Nato je zdirjal proti lovcu, ki prestrašen oslepljen od sijaja njegovih rogov, nesrečno omahnil v reko Sočo.