Image caption

O soteski

SOTESKA VINTGAR

Soteska Vintgar je 1600 m dolga in do 250 m globoka soteska na vzhodnem robu Triglavskega narodnega parka, 4 km severozahodno od središča Bleda. Šele pred 130 leti so trije pustolovci prvič vstopili v skrivnostno Sotesko Vintgar. Lokalna skupnost Gorje je do Vintgarja od vsega začetka zaščitniška. Preprosto ve, da jo mora varovati.

  • Soteska Vintgar je največji naravni spomenik v Sloveniji.
  • Prva zavarovana naravna privlačnost v Sloveniji, ki sprejme omejeno število obiskovalcev.
  • Od otvoritve leta 1893 skozi Sotesko Vintgar vodi urejena, varovana pot.
Pot skozi sotesko Vintgar

Pot skozi sotesko Vintgar

Enosmerna Pot skozi Sotesko Vintgar navdušuje več kot 130 let po pustolovskem odkritju. Pot od Vstopnega središča VINTGAR do slapa Šum vodi po utrjenih lesenih mostovih, vpetih v živo skalo. Sprehodite se s tokom reke Radovne, ki je skupaj z ledeniki ustvarila Sotesko Vintgar.

Več o poti

Pot reke dreves

Vas zanimajo nevidne mreže narave, kjer je vsako najmanjše bitje pomembno? Potem po enosmerni Poti skozi Sotesko Vintgar izberite Pot reke dreves. Na Gozdnem Vintgarjenju upočasnite korak in prebudite svoja čutila.

Več o poti

Pot kralja Triglava

Vas zanima, kako človek v naročju Julijskih Alp in Karavank sodeluje z naravo? Potem po enosmerni Poti skozi Sotesko Vintgar izberite Pot kralja Triglava. Na Alpskem Vintgarjenju začutite utrip in življenje gorjanskih vasi.

Več o poti

Dejstva

VEČ O NASTANKU, ODKRITJU IN ZANIMIVOSTIH

NASTANEK

Legendarno Sotesko Vintgar so brusili in oblikovali ledeniki. Ko so se začeli taliti in umikati, je v dolini nastalo Blejsko jezero. Takrat je reka Radovna začela rezati novo pot na najnižji točki med hriboma Hom in Boršt. Po koncu zadnje ledene dobe je voda znova vztrajno nadaljevala z vrezovanjem Soteske Vintgar. Le na koncu prehoda se je zaradi odporne kamnine vse do danes ohranila stopnja v obliki slikovitega slapa Šum.

Odkritje Vintgarja

Soteska Vintgar je bila neraziskana in nedostopna vse do leta 1891. Takrat je bilo pozimi izredno malo padavin, zato je vodostaj reke Radovne izrazito upadel in po dolgem času omogočil vstop v divji Vintgar. Vanj sta se prva podala domačin in župan Gorij Jakob Žumer ter fotograf in kartograf Benedikt Lergetporer. Očarana nad lepotami sta Sotesko Vintgar ponesla v svet in tako se je pričela več kot 130-letna zgodba o eni najlepših sotesk sveta.

ZELENI SVET 

Na območju Soteske Vintgar najdemo več kot 600 rastlinskih vrst. Zaradi posebnega površja in izrazitih mikroklim rastejo tukaj tudi rastline, ki za okolico niso značilne. Na rečnem dnu in pobočjih, kjer je manj sonca, vidimo visokogorske in pod-visokogorske vrste, na sončnih pobočjih pa se grejejo toploljubne rastline.

Skozi Sotesko Vintgar

Z željo, da bi omogočili prehod skozi Sotesko Vintgar, so domačini pripravili načrt. Denar za izgradnjo so prispevala podjetja, hotelirji in številni domačini s prirejanjem plesov. Gradnja poti, mostov in galerij je bila zaradi prepadnih sten in divje reke izredno zahtevna. A kljub temu so jo že 28. avgusta leta 1893 slavnostno otvorili.

Geološka zgradba

V Soteski Vintgar lahko opazujemo mikritne apnence, debelejše apnenčaste plasti in zrnate apnence. Izrazite kamninske plasti, ki jih vidimo v visokih stenah, s svojimi nakloni, nagubanostjo in zamiki tudi danes sooblikujejo sotesko.

ZAKAJ PRAV VINTGAR

Izvor imena soteske vse do danes ni pojasnjen. Lahko da izvira iz keltskih časov ali izhaja iz nemške besede Weingarten – po vinogradih v bližini Podhoma. Po zapisih učitelja Janka Žirovnika naj bi ob odprtju nove poti skozi sotesko le to krstili kot Vintgar – po hribu nad Rančo pečjo.

SLAP ŠUM

Še pred odkritjem soteske je bil Vintgar domačinom in kasneje tudi obiskovalcem iz bližnjega Bleda poznan zaradi slapu Šum. Sprva so ga občudovali iz bregov njegovega globokega tolmuna, kasneje pa tudi iz višine visečega mostu, ki so ga nad njim zgradili leta 1878. Slikovita podoba slapu je bila pogosto navdih slikarjem in fotografom ter kot kulisa del slavnostnih dogodkov v soteski.

Živalsko kraljestvo

Bistre čiste vode in neokrnjeni bregovi reke Radovne so dom številnim ogroženim živalskim vrstam. Med skalami na dnu reke se skriva kapelj, riba, ki se močnemu toku divje reke upira s ploščato obliko telesa. Na njenih bregovih gnezdi povodni kos, edina ptica med pevkami, ki se v iskanju hrane tudi potaplja. Pozimi, ko ostale reke pomrznejo, si v Soteski Vintgar najde zatočišče tudi vodomec.

Kulturna dediščina

Kjer je skozi tisočletja reka Radovna oblikovala Sotesko Vintgar, je človek v 20. stoletju zgradil mostove, jezove in predore. 34 m visoko nad reko Radovno se pne največji v celoti ohranjen kamniti železniški ločni most pri nas. Pod njim je zajetje hidroelektrarne Vintgar, danes najstarejše delujoče elektrarne v Sloveniji.

Ohranimo naravo

7 načel odgovornega obiska

Rezervirajmo skupaj termin, ko vam bo Soteska Vintgar dala avtogram v srce. Obiskati jo želi toliko občudovalcev, da smo zaradi varovanja narave in  bolj prvinske izkušnje omejili vstop.

Vsaka zelena odločitev šteje. Vaš obisk Soteske Vintgar je prijaznejši z javnim prevozom, v primeru bivanja na bližnjem Bledu pa se na pot podajte kar peš ali s kolesom.

Tako mogočna narava si zasluži, da smo pozorni na vse, kar nosimo s sabo. Smetenje ni v stilu odgovornih obiskovalcev, ki razumemo, da nam narava daje moč, če ji to omogočamo na dolgi rok.

Najlepši pogovor med obiskom Soteske Vintgar imamo domačini z reko Radovno. Če stopamo v miru in pozorno, ne da bi motili druge in sebe, lahko opazimo tok življenja ob reki.

To je svet, ki ga je skozi tisočletja gradila narava in nas nazadnje spustila vanj, da ga obiščemo, ne da bi ga spreminjali ali posegali vanj.

Naše napotke so izbrusile izkušnje in zaščitniški odnos do narave. Želimo si obvarovati vas in Sotesko Vintgar, zato vam polagamo na srce vse, kar morate vedeti in upoštevati.

Naša lokalna skupnost Gorje živi s Sotesko Vintgar, odkar jo je odkrila in spoznala, da jo mora zaščititi. Domačini že od nekdaj skrbijo, da turistični obisk ne bi ogrozil narave Vintgarja.

default

Pogosta vprašanja

Več pogostih vprašanj