Image caption
Vintgarjenje

Pot reke dreves

O soteski

Po sprehodu skozi Sotesko Vintgar se lahko odločimo za Gozdno Vintgarjenje, ki je poleti bolj senčno. Vas zanimajo nevidne mreže narave, kjer je vsako najmanjše bitje pomembno? Potem je Pot reke dreves (skupaj s Sotesko Vintgar 4,3 km) prava izbira za vas. Potep skozi gozd ponuja pogled na Vintgar s ptičje perspektive in 11 točk z zvočnimi zgodbami, do katerih pripeljejo QR kode na tablah. Doživimo skupaj zelene zaklade.

Dolžina2,7 km (1,5 ure, s postanki tudi več)
Zvočni vodnik11 točk
Tip potiSenčna pot, idealna sredi dneva
Zanimivosti

Med krošnjami dreves visoko nad Sotesko Vintgar

Pot reke dreves nas vodi tudi do 250 metrov nad Sotesko Vintgar. Čeprav je ne vidimo, nas iz njenih globočin spremlja prijetno šumenje reke Radovne. Do 11 zgodb lahko preprosto dostopamo preko QR kod na lokaciji.

TOČKE OB POTI REKE DREVES

1

Največji rečni slap v Sloveniji, ki nas s svojim 13 metrov visokim padcem navdušuje na zadnjem delu poti skozi Vintgar. Slap Šum je prva znamenitost Soteske Vintgar, ki so jo obiskovali, še preden so odkrili sotesko leta 1891.

Odkrijte to točko
2

Med majem in avgustom ga zaradi njegove velikosti opazimo tudi v mraku, a še prej zagotovo slišimo njegovo glasno brenčanje. To je rogač, največji med evropskimi hrošči.

Odkrijte to točko
3

Po koncu prvega klanca na poti se za nagrado odpre razgled na najdaljše slovensko gorovje, Karavanke. V pogorju nekoč ideološke meje med vzhodnim in zahodnim blokom še danes stoji okamenela graščakova hči in čaka svojega rešitelja.

Odkrijte to točko
4

Edino naselje, ki ga srečamo na poti, je Blejska Dobrava. Več kot 800 let stara kmečka vas je največji razcvet doživela s prihodom železnice in postala takrat glavna vstopna točka za Vintgar.

Odkrijte to točko
5

V temnejšem gozdu z redko podrastjo je doma smreka. Zimzeleno drevo, ki ima v vasi Podhom še danes glavno vlogo v prastarem pustnem običaju vleke ploha.

Odkrijte to točko
6

Po poti stopamo s previdnimi koraki in odprtimi očmi. Zaradi strmih prepadnih sten soteske, ki se začenjajo tik ob robu poti, in da ne prestrašimo starega modrasa, ene od strupenih kač v slovenskih Alpah, ki se v sončnih dneh občasno greje na svoji najljubši skali.

Odkrijte to točko
7

Sta dve izmed 23 zavarovanih rastlin, ki jih najdemo v soteski. Poleg njih raste tu še več kot 600 drugih rastlinskih vrst, nekatere prvič popisane že pred več kot 130 leti.

Odkrijte to točko
8

Bukev je v Sloveniji najpogostejša drevesna vrsta, ki dobro uspeva v senci in na vlažnih tleh. A če ji odstranimo okoliška drevesa in jo izpostavimo direktnim sončnim žarkom, lahko na njenem deblu nastanejo opekline.

Odkrijte to točko
9

Ker je po naravi izraziti samotar, stik s partnerjem in družinskimi člani navezuje zelo počasi. Pri tem ji pomaga tehnika klicev, s katero učinkovito komunicira in se sporazumeva.

Odkrijte to točko
10

Med kar 24.000 rastlinskimi in živalskimi vrstami, ki so bile do sedaj zabeležene v Sloveniji, sta tudi šmarnica in brinolisti lisičjak. Prva se pogosto znajde v pomladanskih in poročnih šopkih, iz drugega pa so nekoč kuhali čaj s posebnim učinkom.

Odkrijte to točko
11

Tudi gozdovi na pobočjih Homa in Boršta so kot varovalni gozdovi varuhi soteske. Vsako sezono jim na pomoč pri varovanju poti in obiskovalcev priskoči 20 delavcev, ki opravijo več kot 10.000 ur dela.

Odkrijte to točko

Pot kralja Triglava

Vas zanima, kako človek v naročju Julijskih Alp in Karavank sodeluje z naravo? Potem po enosmerni Poti skozi Sotesko Vintgar izberite Pot kralja Triglava. Na Alpskem Vintgarjenju začutite utrip in življenje gorjanskih vasi.

Spoznajte Pot kralja Triglava

Pot skozi sotesko Vintgar

Enosmerna Pot skozi Sotesko Vintgar navdušuje več kot 130 let po pustolovskem odkritju. Pot od Vstopnega središča VINTGAR do slapa Šum vodi po utrjenih lesenih mostovih, vpetih v živo skalo. Sprehodite se s tokom reke Radovne, ki je skupaj z ledeniki ustvarila Sotesko Vintgar.

Spoznajte Pot skozi sotesko Vintgar