Image caption

Rastlina: šmarnica in brinolisti lisičjak  

Med kar 24.000 rastlinskimi in živalskimi vrstami, ki so bile do sedaj zabeležene v Sloveniji, sta tudi šmarnica in brinolisti lisičjak. Prva se pogosto znajde v pomladanskih in poročnih šopkih, iz drugega pa so nekoč kuhali čaj s posebnim učinkom.

Zvočni vodnik
Zanimivosti

Kaj si lahko ogledate na tej točki

SLOVENIJA Z NASKOKOM NAJBOLJ BIOTSKO PESTRA

Slovenija je biotska vroča točka Evrope, saj je glede na število vrst na kvadratni kilometer z naskokom na prvem mestu med njenimi državami. Tu je bilo do sedaj zabeleženih približno 24.000 vrst rastlin in živali, med njimi je več kot četrtina endemičnih – vrste, ki se pojavljajo le na določenih območjih. Pester ekosistem s številčnimi rastlinskimi in živalskimi vrstami je v Sloveniji posledica razgibanega terena, geološke raznovrstnosti ter pestre in raznolike klime.

Brinolisti lisičjak (Lycopodium annotinum)

Naši predniki so bili dobri poznavalci rastlin in njihovih učinkovin. Marsikatero bolezen so s pravilno izbiro rastline znali olajšati ali jo celo pozdravili. A nobena rastlina ni povzročila takšnega učinka, kot brinolisti lisičjak. Ob kuhanju rastline je nastala črna tekočina in ob zaužitju povzročila omotičnost in občutek pijanosti, zato njegova uporaba v preteklosti ni bila tako redka.

Šmarnica (Convallaria majalis)

Nežna šmarnica z drobnimi zvončastimi cvetovi je simbol praznovanj, zato se pogosto znajde v spomladanskih in poročnih šopkih. A kljub nedolžnemu videzu, je celotna rastlina strupena in celo smrtna za ljudi in živali. Vsebuje namreč srčne glikozide. Ti ob zaužitju povzročajo vrsto neprijetnosti, zato si ob rokovanju z njo vedno temeljito umijemo roke.