Rogačevi “rogovi”
Med majem in avgustom ga zaradi njegove velikosti opazimo tudi v mraku, a še prej zagotovo slišimo njegovo glasno brenčanje. To je rogač, največji med evropskimi hrošči.
PRAVI BOJEVNIK
Samci se večkrat znajdejo v sporu zaradi hrane, teritorija ali samice. Njihovi boji so neizprosni in dolgotrajni. So pravi boksarski spektakel, le da namesto nog in rok uporabljajo velike rdeče rjave čeljusti, ki spominjajo na jelenove rogove. Z njimi težko zarežejo v lubje, zato jim v iskanju rastlinskih sokov na pomoč priskočijo samice z manjšimi in bolj okretnimi čeljustmi.
Ne boji se višine
Ima pet parov nog. Krajši sprednji par nog mu otežuje hojo naravnost, medtem ko je zaradi močnih zadnjih nogje dober plezalec in se lahko povzpne visoko na drevesa in veje. Tudi velike razdalje zanj niso ovira. Te s pomočjo kril preleti v iskanju hrane in partnerja.
3 faze razvoja
Večino življenja preživi kot ličinka, ki se tudi do pet let počasi razvija v trohnečem lesu odmirajočega ali umrlega drevesa. Na oranžni glavi črvastega telesa že ima močne čeljusti, s katerimi veselo vrta po trhlem lesu. V naslednji stopnji se za tri mesece zabubi v zemljo in šele nato kot odrasla žival z življenjsko dobo enega do dveh mesecev odleti.