Image caption

Ljudje Vintgarja 

Varna soteska

Za zaščito pred padajočimi kamni in za pregled poti skozi Sotesko Vintgar več kot 20 strokovnjakov za višinska dela v naravi opravi več kot 10.000 ur dela. 

Zvočni vodnik
Zanimivosti

Kaj si lahko ogledate na tej točki

»Preden v Vintgarju narediš korak, poglej naprej, desno v skale, navzgor in spet naprej.«  

Ta nasvet oskrbnikov in domačinov je še vedno dobrodošel, čeprav je danes pot skozi Vintgar dobro zavarovana in precej bolj prijazna kot nekoč.  

V preteklosti so se v soteski Vintgar dogajale številne nesreče. Ljudje in živali so zmeraj tvegali življenja, ko so se podali na nezavarovano pot nad prepadi ali tik nad vodo. Strme pečine, bobneča divja reka Radovna in nesrečne zgodbe so nekoč, ko si ljudje še niso znali razložiti vseh naravnih pojavov, vzbujali veliko strahospoštovanja. Domačini ga imamo še danes.   

V Turističnem društvu Gorje že več kot 130 let skrbimo za organizacijo obiska. Narava vsako zimo, ko Vintgar počiva, naredi svoje. Na naše lesene poti in v vodo pomeče kamenje, vejevje, celo debla in skale! Vsako novo sezono moramo pot popraviti, jo na novo utrditi in jo pripraviti na nove obiskovalce. 

Za zaščito pred padajočimi kamni in za pregled poti skozi Sotesko Vintgar več kot 20 strokovnjakov za višinska dela v naravi opravi več kot 10.000 ur dela. Za našo varnost pretipajo dobesedno vsak kamen na strmih stenah, postavijo nove zaščitne mreže in uredijo poti. Ti neustrašni delavci plezajo visoko v pečine na težko dostopna mesta in ko vendarle naletijo na ovire, ki jih ne zmorejo premagati sami, jim priskoči na pomoč še helikopter, ki s spretnimi manevri odnaša padla debla in druge težke tovore. Šele takrat je Vintgar pripravljen na novo sezono in obiskovalce. Soteske nikoli ne smemo podcenjevati, vsak korak je vreden previdnosti.  

Ali je soteska varna, vsako jutro med rednim obhodom preveri naš vzdrževalec. Brez njega se dan v Vintgarju ne začne.