Grad na skali
Blejski grad je eden najstarejših gradov v Sloveniji, ki s svojo edinstveno lego na skali že stoletja navdušuje obiskovalce in domačine.
Na poti čez pašnike od Sv. Katarine proti Podhomu nas ves čas spremlja pogled na mogočni grad na vrhu strme skale. Blejski grad, ki leži nad Blejskim jezerom, je prepoznavni simbol Slovenije in Bleda. Prvič ga v pisnih virih omenjajo že leta 1011in je eden najlepše ohranjenih gradov v širšem prostoru.
Legenda o JEZERU
Blejski grad danes veličastno bdi nad znamenitim Blejskim jezerom. A legenda pravi, da pred davnimi časi tu ni bilo vode, le travnati hribček s skalo, na kateri so ponoči plesale gorske vile. V dolini pa so pastirji pasli svoje črede. Vile so prosile pastirje, naj ogradijo njihovo plesišče, da ne bi črede pojedle vse mehke trave. A pastirji niso upoštevali njihove prošnje in tako si je eno noč med plesom najmlajša zlomila nogo. To je ostale vile močno razjezilo. Iz gore so priklicale studence in potoke, ki so zalili dolino. Ostal je le hribček s skalo, otok sredi velikega jezera, kjer so vile še naprej lahko vsako noč plesale. Vil danes ni več, ostalo pa je jezero z otočkom.
Legenda o zvonu
V spomin na svojega pokojnega moža je vladarica na Blejskem gradu iz vsega zlata in srebra daleč naokoli dala izdelati zvon za kapelico na Blejskem otoku. Med prevozom je ladjica potonila v hudi nevihti, zvon pa se je potopil v jezerske globine. Še danes lahko v nevihtnih nočeh slišimo oglašanje zvona. Papež je slišal za njeno žalostno zgodbo in poslal nov zvon za na otoček.