Image caption

Rastlina: turška lilija

IN RJAVA GNEZDOVNICA

Sta dve izmed 23 zavarovanih rastlin, ki jih najdemo v soteski. Poleg njih raste tu še več kot 600 drugih rastlinskih vrst, nekatere prvič popisane že pred več kot 130 leti.

Zvočni vodnik
Zanimivosti

Kaj si lahko ogledate na tej točki

600 RASTLIN, TUDI ZA TO OBMOČJE NEZNAČILNE

Na območju Vintgarja najdemo več kot 600 rastlinskih vrst. Zaradi specifičnega reliefa in različnih mikroklim tudi tiste rastline, ki za okolico niso značilne.

Prvi popis rastlin v Vintgarju je opravil botanik Jan Šafer leta 1888. V dolgem obdobju vse do leta 2021 novega popisa stanja ni bilo. Takrat so ga na pobudo Turističnega društva Gorje opravili strokovni sodelavci Prirodoslovnega muzeja Slovenije in ga širši javnosti predstavili v publikaciji Rastje in rastlinstvo soteske Vintgar.

Turška lilija (Lilium martagon)

Ta dolgoživa rastlina lahko doseže starost tudi do 50 let. Zaradi navzdol obrnjenih cvetov jo oprašujejo le tiste žuželke, ki znajo lebdeti in imajo dolg rilček za sesanje nektarja. Ker so aktivne v mraku in ponoči, cvetovi šele takrat začnejo oddajati težak in sladkast vonj, s katerim jih privabijo.

Rjava gnezdovnica (Neottia nidus-avis)

Ime je dobila po zapletenem koreninskem sistemu, ki spominja na slabo izdelano ptičje gnezdo. Ker rastlina nima klorofila, je za razliko od zelenih rastlin rjavo sive barve, zato jo v temnih gozdovih težko opazimo.